چگونه سینوزیت خود را درمان کنیم

دوشنبه 14 خرداد 1397 01:56 ق.ظ

 

درمان خانگی برای درمان سینوزیت

 • درمان خانگی برای درمان سینوزیت

  salamatmag 2 1 300x150 چگونه سینوزیت خود را درمان کنیم

  در این مقاله در سلامت مگ به اینکه چگونه سینوزیت خود را درمان کنیم می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

  سینوزیت چیست

  سینوس یک فضای خالی در بدن هست. انواع مختلفی از سینوس موجود است، اما سینوزیت بر سینوس های پارانازال، فضاهای پشت صورت که به حفره بینی می رسد، تاثیر خواهد گذاشت. سینوس های پارانازال مثل غضروف غشای مخاطی همانند بینی عمل می باشد. آنها ترشح لایه ای به نام مخاط تولید خواهند کرد. این مخاط کانال بینی را مرطوب نگه خواهد داشت و تکه های ذرات خاک و میکروب ها را گیر خواهد انداخت.

  سینوزیت زمانی اتفاق می افتد که مخاط ایجاد می شود و سینوس ها ملتهب خواهند شد. پزشکان بیشتر به سینوزیت به عنوان رینوسینولیت اشاره کرده اند، زیرا التهاب سینوس ها اکثرا با التهاب بینی شناخته شده به عنوان رینیت رخ خواهد داد.

  salamatmag 1 1 300x150 چگونه سینوزیت خود را درمان کنیم

  حقایقی در مورد سینوزیت

  در اینجا بعضی از نکات کلیدی در مورد سینوزیت موجود است.

  افراد دارای چهار جفت سینوس می باشند (فضاهای خالی پشت استخوان صورت).

  آلرژی، باکتری یا ویروس میتوانند باعث التهاب سینوس ها یا سینوزیت بشود.

  اصولا سینوزیت بدون درمان برطرف خواهد شد، اما گاهی اوقات مراقبت های پزشکی مورد نیاز هست.

  سینوزیت مزمن بیش از ۱۲ هفته طول خواهد کشید.

  چند نوع سینوزیت وجود دارد؟

  سینوزیت همیشه شامل تورم بینی و ایجاد مخاطی می باشد، اما انواع مختلفی موجود است و می توانند طول مدت زمان مختلفی بوده باشد. انواع مختلف عبارتند از:

  سینوزیت حاد: این سینوزیت تا ۴ هفته طول خواهد کشید و شایع ترین نوع هست.

  سینوزیت زیر حاد: علائم طولانی تر از دوره حاد طبیعی، بین ۴ تا ۱۲ هفته طول خواهد کشید.

  سینوزیت مزمن: نشانه ها پس از ۱۲ هفته باقی خواهد ماند و یا به طور مداوم باز خواهد گشت. ممکن هست نیاز به درمان تهاجمی تر و احتمالا جراحی داشته باشید.

  زمان و درمان بازیابی بستگی به نوع سینوزیت نیز دارد

  salamatmag 3 1 300x150 چگونه سینوزیت خود را درمان کنیم

  روش درمان

  یک قاشق مربا خوری عسل رو با دو قاشق مربا خوری آب باهم مخلوط کنید و در حالت  دراز کش  دو قطره  مخلوط  آب عسل رو در هر سوراخ بینی بریزید  این کار رو می تونید با قطره چکان انجام بشود .  اینکار با یه مقدار سوزش همراه  ولی سعی کنید تحملش بکنید . ۱۰ ثانیه به صورت دراز کش و ۱۰ ثانیه به صورت سجده . چرک و عفونت در مخاط بینی و پشت حلق شما جمع خواهد شد و باید سعی بکنید حسابی مخاط بینی و پشت حلق  خودتون رو تخلیه بکنید . این ریزش چرک از راه بینی و پشت حلق تا چند دقیقه ادامه خواهد داشت و شما سعی بکنید به محض احساس چرک آن را تخلیه بکنید .

  قبل از انجام راه حل اول شما باید تمامی وسائل بخورتون آماده باشد تا بعد از ۳ دقیقه از تمام شدن اب و عسل به سرعت سراغ بخور گل بابونه رفته و این سرعت عمل به دلیل اینکه سینوسها توسط آب و عسل حسابی تحریک خواهند شد و این بخور گل بابونه می تواند باعث بیرون ریختن چرک و عفونت بشود ( گل بابونه زیادی رو داخل دستگاه بخور یا کتری آب بریزید و به مدت ۱۰ دقیقه بخور با دم و بازدم  شدید انجام بدهید . در بین بخور هر وقت چرک و عفونت در مخاط بینی زیاد بشود آن رو با فین کردن خالی و دوباره بخور رو ادامه بدهید ) .  بعد از ۱۰ دقیقه بخور یک حوله دور سر و پیشونیتون کشیده و یکبار دیگه چند قطره آب و عسل داخل بینی انداخته و بعد از یک دقیقه دراز بکشید دوباره به بخور دادن ادامه دهید . اینکار به این علت که سینوسها به دلیل بخور دادن حسابی آماده خواهند شد و کوچکترین تحریک می تونه باعث تخلیه بسیار شدید عفونتها از سینوسها بشود .  تو مرحله بخور هر چقدر چرک و عفونت بیشتری بیرون ریخته شود درمان شما با موفقیت بیشتری در حال انجام است .

  بعد از گذشت ۵ دقیقه از استفاده کردن بخور گل بابونه نوبت اصلی ترین قسمت کار خواهد رسید . حالا مخاط بینی شما حسابی تمیز شده است و دسترسی و نفوذ بهتری روی باقیمانده عفونت در داخل سینوسهای شما وجود خواهد داشت . تو این مرحله شما باید عنبر نصا را  که همون (پهن الاغ ماده) و اسم انگلیسی اون (Donkey Stool) می باشد رو از عطاری بخرید و قسمتی از اون رو تو اسپند دود کن بزارید و روی اجاق گاز با شعله کم قرار بدهید و صورتتون رو در مسیر دود قرار بدهید و از راه بینی هوا را به داخل بکشید و از راه  دهان خارج بکنید. حتما باید در زمان انجام اینکار چشماتون رو کامل بسته باشید چون این دود واسه چشمها ضرر دارد . سعی بکنید اینکار رو با تنوع  انجام دهید یعنی ۲۰ ثانیه  با دود کم اینکارو انجام بدید و ۲۰ ثانیه با دود غلیظ طوریکه سوزش شدید در بینی خود احساس بکنید شما باید تا زمانیکه عنبر نصا سیاه نیست این کار رو ادامه بدهید  معمولا ۳ تا ۴ دقیقه طول می کشه که عنبر نصا کاملا سیاه بشود . در ضمن در زمان انجام اینکار چرک وعفونت  از راه  دماغ شما ترشح می شود سعی بکنید در زمان احساس چرک حسابی مخاط بینی خودتون رو خالی کرده باشید و باز به اینکار ادامه بدهید .

  استفاده از روغن سیاه دانه  که شبها قبل خواب فقط یک قطره داخل یکی از سوراخهای بینی ریخته و شب بعدی داخل سوراخ بینی دیگری بریزید .


برچسب ها: چگونه ، سینوزیت ، خود ، را ، درمان ، کنیم ،